Scrutin electoral inedit, la Școala Gimnazială „Mexic” din București

În data de 22 noiembrie 2016, elevii de la Școala Gimnazială „Mexic” din București s-au aflat în febra unui scrutin electoral inedit: alegerile pentru conducerea Consiliului Şcolar al Elevilor.
Au candidat pentru funcțiile de președinte, vicepreședinte și secretar al Consiliului Școlar al Elevilor din cadrul Școlii Gimnaziale „Mexic”, doi elevi de clasa a VI-a (Drăgușin Mario și Vlădescu Ligia) și patru elevi de clasa a VII-a (Roman Izabela, Nistor Adelina, Pesclevei Ana-Maria și Petrișor Robert). După o campanie electorală strânsă, în care cei șase candidați și-au promovat în rândul colegilor propunerile de activități și obiectivele viitoarelor funcții, un număr de 112 elevi din ciclul gimnazial au primit buletine de vot, exprimându-și opțiunile pentru candidații înscriși în cursa electorală, doar 3 buletine de vot fiind anulate.
În urma numărării voturilor valabil exprimate, au câștigat alegerile pentru conducerea Consiliului Școlar al Elevilor din cadrul Școlii Gimnaziale „Mexic”: Petrișor Robert – președinte; Izabela Roman – vicepreședinte și Adelina Nistor – secretar.
Printre viitoarele atribuții ale noii conduceri a Consiliului Școlar al Elevilor amintim: Reprezintă şi apără interesele şi drepturile elevilor la nivelul instituţiei de învăţământ; Asigură comunicarea între elevi şi cadrele didactice; Dezbate propunerile elevilor din şcoală şi elaborează proiecte; Implică elevii în activităţile desfăşurate; Alege modalităţi de a motiva elevii să se implice în activităţi extraşcolare; Se autosesizează privind problemele cu care se confruntă elevii, încercând să găsească soluţii; Apără drepturile copilului şi reclamă încălcarea lor; Contribuie la îmbunătăţirea stării disciplinare a şcolii (absenteismul, abandonul şcolar, delicvenţa juvenilă etc.); Veghează la respectarea regulamentului de ordine interioară a școlii; Iniţiază, organizează şi desfăşoară activităţi extraşcolare; Sprijină proiectele şi programele educative în care este implicată şcoala; Organizează acţiuni în comunitate (strângere de fonduri pentru copiii cu nevoi speciale, acţiuni pe probleme de mediu etc.); Organizează serbări, evenimente culturale, baluri, concursuri ș.a.
La finalul alegerilor, după desemenarea conducerii Consiliului Școlar al Elevilor din cadrul Școlii Gimnaziale „Mexic”, noul președinte al elevilor, Petrișor Robert, din clasa a VII-a, cu program integrat sportiv, a declarat: „Mă onorează alegerea făcută de elevii Școlii Gimnaziale „Mexic” și voi încerca să răspund pozitiv la această provocare. Alături de ceilalți elevi din cadrul Consiliului Elevilor vom încerca să ne implicăm în cât mai multe activități pentru a motiva colegii mai mici sau mai mari în a participa la rândul lor. Mulțumesc tuturor celor care m-au susținut și votat și îi asigur că voi face tot ce pot pentru a nu le dezamăgi așteptările!”