Ce au facut elevii nostri in anul scolar 2013 – 2014

Urmare participarii la Olimpiada Nationala a Sportului Scolar, dar si la alte activitati sportive organizate in parteneriate cu Primaria Capitalei si Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti, scoala noastra, a inregistrat urmatoarele rezultate:
• Locul I pe sector la Volei Fete, in cea de-a doua participare a noastra, anul trecut obtinand locul II. Mentionam ca sectorul 3 are ponderea cea mai mare de sportive legitimate la volei fete, care sunt eleve la scolile participante pe care noi le-am intalnit in competitie. Deasemenea dorim sa punctam, ca suntem singura echipa care a participat cu elevi pregatiti integral de profesorul din scoala.
• Locul I pe sector la Tenis de Masa, prima participare.
• O.N.S.S., badminton fete, clasele V – VIII, locurile I, II si III pe sector, iar la faza pe municipiu, scoala noastra s-a clasat pe locul IV.
• Locul II la Volei Fete si locul III Volei Baieti, in cadrul competitiei FESTKIDS, organizata de ISMB si PMB. Ocupand aceste locuri am obtinut atat pentru fete cat si pentru baieti cate o tabara la munte in Predeal, de care deja ne-am bucurat si cate o tabara in Grecia ce va avea loc in acesta vara. In cadrul aceleiasi competitii, echipele reprezentative ale scolii noastre, au obtinut diplome de participare si la celelalte jocuri sportive, ce au fost organizate, respectiv la handbal fete, handbal baieti si fotbal baieti.
• In cadrul O.N.S.S., Locul II pe sector la Volei Baieti, prima participare.
• In cadrul O.N.S.S., la handbal baieti si handbal fete, echipele reprezentative ale scolii noastre, aflandu-se la prima participare au ocupat locul III pe sector.
• In cadrul O.N.S.S., la baschet fete am obtinut Mentiune si baschet baieti Diploma de Participare, fiind tot la prima noastra participare pe aceasta ramura.
• In cadrul Cupei Ardeleanu la fotbal baieti, clasele I – IV, am obtinut locul III pe sector, tot la prima participare.
• O.N.S.S. fotbal baieti, clasele I – IV, Diploma de participare.
• O.N.S.S, fotbal baieti clasele V – VIII, locul III pe sector.
• O.N.S.S. Locul III pe Municipiu la Volei Fete
• O.N.S.S. Mentiune pe Municipiu la Badminton Fete
• O.N.S.S. Locul Mentiune pe Municipiu la Tenis de Masa
• Kinder Sport – Locul I pe sector la atletism – stafeta – baieti
• Kinder Sport – Locul II pe sector la handbal baieti
• Kinder Sport – Locul II pe sector la handbal fete
Deasemenea profesorii din cadrul catedrei de Educatie Fizica si Sport, au coordonat si participat activ in patru activitati extrascolare, respectiv:
– Tabara de 5 zile la Predeal cu 18 dintre elevii de la invatamantul gimnazial care au participat la competitia FestKids. Tabara s-a desfasurat in perioada 30.01.2014 – 03.02.2014, in regim de cantonament sportiv.
– Tabara de 8 zile la Predeal cu 22 dintre elevii de la invatamantul primar tabara acordata de organizatorii FestKids pentru participarea activa si implicarea deosebita a profesorilor in cadrul competitiei. Tabara s-a desfasurat in perioada 25.06.2014 – 02.07.2014, in regim de cantonament sportiv.
– Tabara de 5 zile in Grecia in Paralia Katerini cu 12 dintre elevii de la invatamantul gimnazial care au participat la competitia FestKid,. Tabara s-a desfasurat in perioada 18.07.2014 – 26.07.2014, in regim de cantonament sportiv.
– Tabara de 8 zile la Predeal cu 22 dintre elevii de la invatamantul gimnazial care au participat la competitia FestKids. Tabara s-a desfasurat in perioada 30.07.2014 – 06.08.2014, in regim de cantonament sportiv.
De consemnat ca, Prof. Cristiana Dorobantu a fost selectionata in primii 50 de profesori in cadrul „Ligii de Excelenta a Profesorilor din Romania”, campanie sustinuta de Fundatia Dan Voiculescu si totodata a fost premiata in cadru sportiv alaturi de echipa reprezentativa de volei fete a scolii si de Prof. Dedu Adrian Marian, de catre Primarul Sectorului 3, Robert Negoita, cu Diploma si Medalie de Excelenta pentru activitatea depusa in anul scolar 2013-2014 in cadrul Scolii Gimnaziale „Mexic”.
Tot in semn de apreciere, ambasadorul Mexicului la Bucuresti, a avut o vizita in scoala si a apreciat si felicitat echipa de volei fete precum si profesorii de educatie fizica si sport ai scolii.